Ktorý nepriateľ je horší?

3. nov. 2020

V lete navštívil Prahu moderátor CNN Richard Quest. Redaktorke počas rozhovoru povedal: „V New Yorku všetci nosia rúška a keď sa ľudia stretnú na ulici obchádzajú sa na 2 metre. V Prahe nik nenosí rúška, ľudia sa objímajú, podávajú si ruky.“ Nebol to obdiv k Pražanom. Bol to apel k obyvateľom Českej republiky, aby sa spamätali, aby zmenili chovanie. Nezmenili. Keby bol v Bratislave, asi by povedal to isté. Druhá vlna prišla a Richard Questa zostal nevypočutý. Len malá poznámka, už sme naozaj tak zblbnutí, že kritiku berieme ako pochvalu?

Rúško

Je absolútny základ toho, ako sa chrániť pred nebezpečnou kvapôčkovou nákazou a čiastočne aj pred vírusom. Rúško nie je 100% istota, ale ak ho budú nosiť všetci, koronavírus sa bude šíriť menej a ochrana ľudí sa zvýši. Nosenie rúšok je prejavom ohľaduplnosti a rešpektu voči ostatným. Jedno je isté, v prípade kontaktu s infikovaným, rúško zníži dávku kvapiek s vírusom, ktorá nás zasiahne. Silná infekčná dávka predstavuje silnejšiu nákazu a ak máte navyše horšiu imunitu aj ťažší priebeh choroby.

Koľko rúško vydrží a ako dlho ho môžeme používať?

Jednorázové rúško na tvár by sa malo použiť naozaj jednorázovo. Pri ceste z domácnosti na nákup, prechádzku alebo pri ceste do práce. Funguje iba kým je suché. Po zvlhnutí, teda približne za dve hodiny klesá jeho účinnosť. Použité jednorázové rúško treba vyhodiť do zmiešaného odpadu. Po tom je nutné si dôkladne umyť ruky. Spoľahlivým alternatívnym riešením sú ochranné látkové rúška z husto tkanej stopercentnej bavlny, ktorých najväčšou výhodou je možnosť opakovaného použitia. Textília, z ktorej sú vyhotovené, znesie aj mnohonásobné vyváranie. Dôležité je rúško
sterilizovať prežehlením pri najvyššej teplote, prípadne vložením do mikrovlnnej rúry na asi dve minúty pri najvyššom stupni. Pozor! Ak rúško obsahuje kov, tento postup sterilizácie nerobte.

Niekoľko rád

Aby rúško nezvlhlo vašim dychom, vložte medzi ústa a rúško provizórny filter – papierovú vreckovku. Tá zadrží vlhkosť z dychu a rúško zostane dlhšie suché. Počas celej doby nosenia rúška sa ho nedotýkame. Snímame ho za šnúrky či gumičky a potom si dôkladne umyjeme ruky. Ak ste boli v kontakte s nakazeným, kvapky s vírusom sú práve na jeho povrchu. Rúška by mali byť k dispozícii pre všetkých členov domácnosti. Uložte ich k dverám, tak aby boli viditeľné. Zabudnuté rúško je zbytočná komplikácia. Buďme v týchto časoch zodpovední voči sebe aj druhým a nepodceňujme úlohu rúšok. Ich nosenie počas epidémie je to najdôležitejšie, čo môžete spraviť.

Respirátor

Ak sa rozprávate s niekym, čo nosí respirátor s výdychovým ventilom, buďte opatrný. On je nadštandardne chránený, ale vy nie. Respirátor filtruje len vdychovaný vzduch nie vydychovaný. Požiadajte ho aby si na respirátor pridal ešte rúško.

Odstupy

Tu sa vedci nevedia úplne presne dohodnúť. Vzdialenosť 2 alebo 3 metre by mala byť dostatočná. Prudký nárast kontaminácie nastáva pri vzdialenostiach pod pol metra. Nebezpečné je objímanie, podávanie si rúk a priblíženie sa na vzdialenosť menšiu ako pol metra. Pozor na hlasné emotívne prejavy pri zvítaní, hlasný hovor, spev, kýchanie a kašlanie. Vtedy sú aj dvojmetrové odstupy nedostatočné. Kvapôčky sú doslova vystrelované smerom k poslucháčom. Ak stretnete niekoho bez rúška, obkľukou sa mu vyhnite aspoň na tri metre. Je to z jeho strany prejavom neslušnosti a egoizmu.

Ako v rodine

Ak žijete v spoločnej domácnosti, nedá sa vyhnúť k blízkym kontaktom. Preto záleží v na každom členovi domácnosti, aby “nedoniesol” do spoločnej domácnosti nákazu. Keď sa tak stane, nasleduje karanténa chorého a aj členov domácnosti. Tí by si mali uvedomiť, že môžu byť šíriteľmi vírusu.

Na záver

Predsedníčka európskej komisie von der Leyenová pomenovala súčasnú situáciu: „Máme dočinenia s dvoma nepriateľmi: so samotným koronavírusom a taktiež s únavou z korony.“ Ktorý nepriateľ je horší?